Rekolekcje wpólnotowe OCDS Szczecin

9 grudnia 2014
Szczecin
Przetłumacz stronę:

W dnach od 05 do 07 grudnia przeżyliśmy doroczne rekolekcje naszej wspólnoty OCDS Szczecin. Odbywały się one w Domu Rekolekcyjnym św. Józefa w Szczecinie. Rekolekcje prowadził  i otaczał nas ojcowską opieką o. Paweł Placyd Ogórek OCD.

Program rekolekcji był bardzo bogaty, temat wiodący to – Eucharystia. Ojciec Asystent przybliżał nam Chrystusa w tajemnicy Eucharystii. Eucharystia – źródło, centrum i szczyt życia chrześcijańskiego, tajemnica życia, przymierza, komunii, przebóstwienia. Sakrament, o którym powiedziano i napisano już tak wiele, a który głębią swego misterium nieskończenie przerasta wszystko co kiedykolwiek z tajemnicy tej wyrazić zdołano. Konferencje i homilie o. Placyda wprowadzały nas w głębokie przemyślenia. Wyraźnie zapadło nam w serca, że Chrystus jest zawsze obecny w swoim Kościele, szczególnie w czynnościach liturgicznych. Eucharystia ze swoją liturgią Słowa jest przecież szczytem działalności Kościoła i zarazem źródłem jego mocy. Jest tak dlatego, że sam Chrystus przewodniczy jej w osobie kapłana. Pozostaje mu tylko szczerze użyczać ust i serca dla Chrystusa, by słowo głoszone było żywe. I wtedy sam Jezus żyje. 
Ojciec Asystent podkreślił jak ważne jest dziękczynienie, a Msza Święta jest przecież liturgią dziękczynienia. Dziękować za to, że Ktoś o nas myśli wciąż i bardziej niż my sami. Dziękować, że Bóg ciągle troszczy się o nas. Każdy z nas zapragnął otworzyć perspektywę opanowania sztuki dziękczynienia byśmy mogli odkryć, że więcej mamy powodów do radości niż do smutku.

Rytm każdego dnia wyznaczała modlitwa wspólnotowa: Liturgia Godzin, Msza Święta, adoracja Najświętszego Sakramentu, różaniec z rozważaniami, koronka do Miłosierdzia Bożego, zagłębianie się w życie św. Teresy od Jezusa poprzez czytanie jej listów, rozmowę na temat jej życia inspirowaną przez oglądanie filmu „Teresa od Jezusa”  w reżyserii Josefiny Moliny.

Podczas całych rekolekcji obejrzeliśmy cztery odcinki tego ciekawego filmu o tytułach „Droga doskonałości”, „Sprawozdania duchowe”, „Wyzwanie duchowe” i „Twierdza wewnętrzna”. Zdanie św. Teresy „Solo Dios Basya! – Bóg sam wystarczy! chociaż znane nam wszystkim, po raz kolejny wybrzmiało w naszych sercach.

Teresa przypomniała nam, że tylko Bóg jest w stanie zaspokoić najgłębsze pragnienia człowieka. Jedynie w bliskiej relacji z Nim człowiek może dojść do najprawdziwszej pełni i szczęścia, jakie można osiągnąć w tym życiu. Jej doświadczenie, zapisane aż pięć wieków temu, wychodzi dzięki swej głębi i prawdziwości poza ramy kultury i staje się ponadczasowe. Staje się uniwersalne.

W I niedzielę Adwentu, w trzecim dniu rekolekcji podczas uroczystej Eucharystii, która odprawiona została u sióstr karmelitanek bosych w klasztorze Karmelu Miłości Miłosiernej w Szczecinie, zostało przyjętych trzech nowych członków do naszej Wspólnoty:

  • Adrianna Nowicka – Adrianna od Miłości Miłosiernej,
  • Janusz Nowicki – Szymon od Ducha Świętego,
  • Dominik Tomczyk – Tobiasz od Natchnienia Ducha Świętego.

Na zakończenie uroczystości o. Placyd poświęcił i wręczył wszystkim członkom wspólnoty przygotowane wcześniej szkaplerze, uszyte przez naszą siostrę ze wspólnoty z sukna z dużymi, kolorowymi wizerunkami Pana Jezusa i Matki Bożej, które będziemy w przyszłości nakładali na specjalne uroczystości. Wszyscy byliśmy ogromnie przejęci a naszą radość mogliśmy dodatkowo wyrazić na wspólnej agapie, która przebiegła w siostrzano-braterskiej atmosferze. 

Dopełnieniem rekolekcji było dzielenie się swoimi przeżyciami. Każdy kolejny dzień rekolekcji przynosił nam dużo pokoju i wzbudzał potrzebę zastanawiania się nad naszą duchowością karmelitańską i naszą wrażliwością eucharystyczną. Był to też czas dużej radości, pogłębiania wzajemnych relacji a przede wszystkim poczucia wdzięczności Bogu za każde słowo tak głęboko zapadające do naszych serc podczas trwania na wspólnej modlitwie.

Z rekolekcji wyszliśmy umocnieni duchowo z mocnym poczuciem więzi z całą rodziną karmelitańską. 

Skip to content