OCDS Olsztyn

pw. Dzieciątka Jezus

Adres:
Wspólnota OCDS Olsztyn
przy Klasztorze Sióstr Karmelitanek Bosych

Spręcowo 53 A
11-001 Dywity


Kontakt:
  +48 664 923 030
  findart@o2.pl


  facebook.com/ocdsolsztyn
  instagram.com/ocdsolsztyn

Przewodnicząca(y) Wspólnoty:
Wiktoria Jamroży OCDS

Asystent Wspólnoty:
o. Marian Stankiewicz OCD

Data powstania Wspólnoty:
7 listopada 1998 r.


Spotkania:

z wyjątkiem lipca i sierpnia

II sobota miesiąca
Dzień skupienia
Klasztor Sióstr Karmelitanek Bosych w Spręcowie
Spręcowo 53a, 11-001 Dywity

Spotkanie rozpoczyna się Mszą świętą o godz. 9:00.
Jest otwarte dla wszystkich zainteresowanych duchowością karmelitańską.

IV sobota miesiąca
Lectio divina i formacja
Sala parafialna przy kościele pw. św. Arnolda w Olsztynie
św. Arnolda 1, 11-041 Olsztyn

Spotkanie rozpoczyna się Mszą św. o godz. 11:00.
Tylko dla członków wspólnoty.


Historia Wspólnoty:

Powstanie Wspólnoty

Wspólnota istnieje od 1998 r. Powstała z inicjatywy osób świeckich zafascynowanych duchowością świętych Karmelu – św. Teresy od Jezusa, św. Jana od Krzyża i św. Teresy od Dzieciątka Jezus. Otrzymały one modlitewne wsparcie ze strony sióstr karmelitanek i braci karmelitów oraz zgodę władz zakonnych na powołanie świeckiego zakonu. Istniejąca wówczas „Reguła życia” stała się podstawą działalności zakonu. Z czasem zastąpiona została przez uaktualnione 16 czerwca 2003 r. „Konstytucje Świeckiego Zakonu Karmelitów Bosych” oraz „Statut Świeckiego Zakonu Karmelitów Bosych Prowincji Warszawskiej” zatwierdzony 5 maja 2006 r. Pierwszym asystentem wspólnoty był o. Tadeusz Kujałowicz OCD, który 7 listopada 1998 r. rozpoczął formację konferencją „Duchowość karmelitańska”.

Pierwszą świecką formatorką została Teresa Puplewicz z Elbląga, a pierwszą przewodniczącą Leokadia Swat z Olsztyna. Spotkania odbywały się w klasztorze sióstr karmelitanek w Spręcowie oraz w domu parafialnym przy Kościele Chrystusa Odkupiciela w Olsztynie.

Na początku wspólnota liczyła 13 członków. Pierwsze przyrzeczenia czasowe (na trzy lata) zostały złożone w lutym 2002 r., natomiast definitywne (na całe życie) w lutym 2005 r. W tym samym roku, 26 czerwca, w wigilię Uroczystości NMP Nieustającej Pomocy, o. Stanisław Plewa OCD erygował wspólnotę, odczytując stosowny Dekret podczas Mszy Św. w klasztorze sióstr karmelitanek bosych w Spręcowie.

Wspólnota obecnie

Aktualnie wspólnotę tworzy 16 osób, z tego 12 po przyrzeczeniach definitywnych, a 4 w okresie formacji. Wspólnota gromadzi się dwa razy w miesiącu. W pierwsze soboty miesiąca na spotkaniach modlitewno-formacyjnych w Olsztynie świeccy karmelici rozważają Słowo Boże i dzielą się Jego przeżywaniem oraz są formowani zgodnie z obowiązującym programem formacji. Natomiast w trzecie soboty miesiąca w Spręcowie odbywają się Dni Skupienia. Dzień rozpoczyna ok. 8.30 wspólna Jutrznia, potem w kaplicy celebrowana jest Eucharystia. Po Mszy Św. przez godzinę w całkowitej ciszy wspólnota adoruje Jezusa obecnego w Najświętszym Sakramencie. Ok. jedenastej w rozmównicy klasztoru wspólnota wysłuchuje konferencji ojca karmelity i uczestniczy w agapie. Dzień Skupienia kończą Nieszpory odmawiane ok. 15:00.

Wspólnota jest otwarta na nowe powołania. Serdecznie zapraszamy wszystkich, którym bliska jest duchowość Karmelu.

Zobacz najnowsze wydarzenia we Wspólnocie


Skip to content