OCDS Gorzów Wielkopolski

pw. Teresy od Jezusa

Adres:
Wspólnota OCDS Gorzów Wielkopolski
przy parafii pw. św. Maksymiliana Marii Kolbe

ul. Czereśniowa 15
66-400 Gorzów Wlkp.


Kontakt:
  +48 606 634 353
  zwychowalek@gmail.comPrzewodnicząca(y) Wspólnoty:
Zuzanna Wychowałek OCDS

Asystent Wspólnoty:
o. Mariusz Jaszczyszyn OCD

Data powstania Wspólnoty:
21 lutego 2013 r.


Spotkania:

I czwartek miesiąca

I sobota miesiąca
Dzień skupienia od godz. 8:30

III środa miesiąca

III sobota miesiąca

Wspólnota spotyka się przy Parafii pw. św. Maksymiliana Marii Kolbe na ul. Czereśniowej 15.


Historia Wspólnoty:

Nasza Wspólnota OCDS pw. św. Teresy od Jezusa powstała 21 lutego 2013 r. jako pierwsza Wspólnota Świeckiego Zakonu Karmelitów Bosych w Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej decyzją o. Prowincjała Romana Hernogi. Naszym Asystentem mianowany został o. Mariusz Jaszczyszyn OCD. Zrodziliśmy się ze Wspólnoty OCDS pw. Jezusa Miłosiernego w Poznaniu, gdzie kilka osób z Gorzowa odbyło sześcioletnią formację. Na patronkę naszej Wspólnoty została wybrana św. Teresa od Jezusa.

Naszą tożsamość wyraża uczestnictwo w tym samym charyzmacie co zakonnicy, przeżywając go każdy zgodnie ze swym szczególnym stanem życia. Tworzymy jedną rodzinę Karmelu z tymi samymi dobrami duchowymi i z tym samym powołaniem do świętości i misji apostolskiej.

Od początku odczuwamy Bożą opiekę i patronat Naszej Matki św. Teresy od Jezusa, która prowadzi nas drogą pokory i posłuszeństwa pokazując Prawdę Objawioną w Jezusie Chrystusie. Wspólnota, którą tworzymy za radą NM św. Teresy od Jezusa w dniu 7 lutego 2015 r. powierzyła się opiece św. Józefa i pragniemy, by był On dla nas wielkim wsparciem, tak jak był dla niej na drodze modlitwy wewnętrznej.

W dniu wspomnienia świętych karmelitańskich, aby uświetnić tę uroczystość bierzemy czynny udział w przygotowaniach zewnętrznych jak i duchowych. Przyozdabiamy kwiatami obraz Świętej lub Świętego eksponując go przy ołtarzu w Kościele Parafialnym. Od strony duchowej – uczestniczymy w Liturgii Słowa, śpiewamy Psalm i czytamy modlitwę wiernych. Ksiądz wygłasza homilię na temat życia i posługi Świętego, aby przybliżyć wiernym postacie związane z Karmelem. W uroczystość Najświętszej Maryi Panny z Góry Karmel, głównej Patronki, Matki i Królowej Zakonu chętni przyjmują Szkaplerz święty. Dni wspomnień naszych karmelitańskich świętych to dla nas czas radości i wzajemnych spotkań. Odmawiamy wspólnie brewiarz oraz dzielimy się ich myślami, słowami i czynami.

Dobrym zwyczajem w naszej Wspólnocie jest obdarowywanie z okazji imienin kapłanów z parafii przy której się spotykamy dziełami naszych świętych. Serce się raduje, kiedy widzimy jak nasz Proboszcz czyta na adoracji dzieła naszych świętych. Jest on bardzo dobrym Proboszczem, troszczy się o nas i całą parafię. Podzielił się z nami przemyśleniami, że bardzo pragnął powstania grupy, która będzie się modlić za Kościół, kapłanów, za Ojczyznę, o świętość rodzin i nawrócenie grzeszników. Cieszymy się, że możemy to zadanie realizować w naszej Wspólnocie.

Wspólnota została erygowana 12 stycznia 2020 r. w Uroczystość Chrztu Pańskiego. Chcemy dalej wzrastać w łasce u Boga i u ludzi.

Zobacz najnowsze wydarzenia we Wspólnocie


Relikwie pod opieką Wspólnoty:

 

Gorzowska Wspólnota OCDS otrzymała relikwie świętego Rafała Kalinowskiego (fragment kości) od swojego Asystenta, Ojca Mariusza Jaszczyszyna. On sam zaś pozyskał je z Czernej, gdy przygotowywano się do beatyfikacji Ojca Rafała.

Ojciec Mariusz ofiarował je Wspólnocie 26 września 2015 r. w czasie spotkania wspólnotowego. Przygotował też cykl konferencji na temat Świętego, które wygłosił.

W święto Ojca Rafała Wspólnota wystawia relikwie w kościele parafialnym, w którym się spotyka.

Skip to content