Noc Czuwania 

19 lipca 2022
Warszawa-Racławicka
Przetłumacz stronę:

przed Uroczystością Matki Bożej Szkaplerznej

Po dwóch latach przerwy spowodowanej ogłoszonym stanem pandemii, w nocy z 15/16 lipca  mogliśmy odnowić naszą tradycję wspólnego czuwania przed uroczystością Matki Bożej Szkaplerznej przypadającą na sobotę 16 lipca 2022 r. W  piątkowy wieczór o godz. 21:00, w kaplicy pw. św. Józefa przy ul. Racławickiej w Warszawie zebrała się niemal cała nasza Wspólnota Świeckiego Zakonu Karmelitów Bosych, pod przewodnictwem asystenta naszej |Wspólnoty – o. Jakuba Kamińskiego OCD w czuwaniu uczestniczył również o. Piotr Bajger OCD, przełożony Klasztoru pw. Najświętszej Maryi Panny z Góry Karmel w Drzewinie (Archidiecezja Gdańska). Na czuwanie przybyło wiele osób czcicieli M.B. Szkaplerznej, a każda z nich, przywiedziona natchnieniem Ducha Św. pięknie budowała wspólnotę dusz podczas czuwania u boku Maryi, Królowej Karmelu. Trzeba wspomnieć, że nocne czuwanie zostało poprzedzone dziewięciodniową Nowenną do Matki Bożej Szkaplerznej, prowadzoną przez o. Piotra Bajgera OCD, bezpośrednio po mszy św. odprawianej w kaplicy. Zarówno sama osoba o. Piotra, jego pełna skupienia i powagi celebracja Mszy Świętej jak i jego kazania o głębokiej treści, wyrosłej wprost z żyznego gruntu pustelniczego życia przyciągnęły wielu chętnych, spragnionych czerpania tego co najlepsze ze skarbów Karmelu.

Nasze czuwanie rozpoczęło się wystawieniem Najświętszego Sakramentu, podczas którego mogliśmy się spotkać z Tym, o którym wiemy, że nas kocha (za św. Teresą od Jezusa). Mogliśmy w tym czasie oddawać się milczeniu i słuchaniu głosu Pana, w całkowitej ciszy spokojnego wieczoru, nie dopuszczając hałasu świata zewnętrznego.

W stan modlitewny wprowadzały nas nasycone treścią pieśni do Ducha Świętego oraz pieśni maryjne powiązane tematycznie z danym punktem programu czuwania. Całość dopełniana była krótkimi, ale treściwymi konferencjami z pism Elżbiety od Trójcy Przenajświętszej, Edyty Stein oraz życia Kunegundy Siwiec i Małej Arabki.

W naszym Programie nie mogło zabraknąć Liturgii godzin tj. piątkowej Godziny czytań oraz sobotniej Jutrzni, na zakończenie czuwania. Nie mogło również zabraknąć różańca, gdyż – jak mawiał Jan Paweł II – „Różaniec, to moja ulubiona modlitwa! Taka wspaniała modlitwa! Wspaniała w jej prostocie i jej głębi”. Odmówiliśmy więc wszystkie cztery części różańca i na zakończenie czuwania odmówiliśmy Litanię Loretańską , a po niej świąteczną Jutrznię.

Punktem kulminacyjnym czuwania była Eucharystia celebrowana o godz. 24:00 przez o. Jakuba Kamińskiego OCD i o. Piotra Bajgera OCD. Była to Msza Święta, która nas przeniosła w dzień  obchodów Uroczystości Najświętszej Maryi Panny z Góry Karmel- Matki Bożej Szkaplerznej, głównej patronki zakonu karmelitańskiego. Modliliśmy się zatem gorąco za nasz zakon, za cały świat i wszystkich ludzi i w sposób szczególny dziękowaliśmy Maryi za łaski, które za Jej pośrednictwem nieustannie otrzymujemy. Nasze serca były przepełnione wdzięcznością za Jej dobroć i miłość z jaką nam towarzyszy, wspiera i poucza na drodze do świętości i do zbawienia.

Po tej uczcie duchowej udaliśmy się wszyscy na Agapę, przygotowaną przez naszą Wspólnotę, aby tam wrzucić co nieco na ząb (do wyboru były przepyszne kanapki przygotowane ręką męską, ciasta, ciasteczka, rozmaite owoce i warzywa o kaloryczności bliskiej zeru dla bardziej uważających :).

W międzyczasie mogliśmy dzielić się wrażeniami, odpowiadać na pytania osób zainteresowanych Wspólnotą i po prostu cieszyć się sobą nawzajem.

Podsumowując, czuwanie dało nam możliwość pogłębiania relacji i więzi z naszą Matką Karmelu oraz przygotowało nas do bardziej owocnego obchodzenia tego szczególnego dnia jakim jest Święto Matki Bożej Szkaplerznej, dla nas najważniejszego Święta w roku.

Skip to content