Konińska wspólnota OCDS weszła na drogę synodalną

8 maja 2022
Konin
Przetłumacz stronę:

Przypominając sobie osobiste doświadczenia członkowie wspólnoty Świeckiego Zakonu Karmelitów Bosych w Koninie wspólnie rozważali swoje miejsce we współczesnym Kościele. Według inspiracji wyznaczonej przez hierarchów Kościoła członkowie wspólnoty poszukiwali odpowiedzi na zagadnienia synodu

2021-2023 Komunia – Uczestnictwo – Misja. W tym celu, pod szczegółową opieką asystenta wspólnoty o. Aleksandra Szczukieckiego OCD odbyły się dwa spotkania konsultacji synodalnych poprzedzone miesięcznym okresem indywidualnego rozważania zagadnień problemowych. Angażując się w diecezjalny etap procesu synodalnego nasza wspólnota skoncentrowała się na analizie własnych doświadczeń naszego – lokalnego – Kościoła, a w nim naszej wspólnoty karmelitańskiej i jej tożsamości. Kierunkiem dyskusji były wyznaczone przez Kościół wyzwania ponownego odczytania wspólnych doświadczeń w sposób bardziej pogłębiony, a następnie zebranie i opis owoców wspólnotowej refleksji.

Dwukrotne konsultacje (w marcu i kwietniu) zaowocowały dyskusją członków wspólnoty nad odpowiedzialnością za Kościół i rozbudzaniem – zgodnie ze stanem świeckich karmelitów – własnej wrażliwości eklezjalnej. To wszystko powierzaliśmy Duchowi Świętemu słowami modlitwy o owoce synodu: „Stajemy przed Tobą, Duchu Święty, zgromadzeni w Imię Twoje. Z Tobą jedynie, który nas prowadzisz; zamieszkaj w naszych sercach, naucz nas drogi, którą mamy iść i jak mamy nią podążać (…)”.

Skip to content