Czuwanie przed świętem Matki Bożej Szkaplerznej

22 lipca 2021
Warszawa-Racławicka
Przetłumacz stronę:

Z wiarą, nadzieją i miłością doczekaliśmy kolejnego Święta jaką jest dla nas Świeckich Karmelitów ten dzień. Nasza Warszawska Wspólnota OCDS przygotowywała się duchowo do czuwania przed Świętem naszej Mamy Karmelitańskiej i do przeżywania Uroczystości odmawiając 9 dniową Nowennę do Matki Bożej Szkaplerznej.

15.07.2021 r. zebraliśmy się na czuwaniu w kaplicy Świętego Józefa, u Ojców Karmelitów przy ul Racławickiej. Czuwanie rozpoczęło się Mszą Świętą, którą celebrował o. Jakub Kamiński OCD– asystent naszej Wspólnoty. Ojciec przybliżył nam historię Szkaplerza Karmelitańskiego: Matka Boża podarowała Szymonowi Stockowi 15/16 lipca 1251 roku Szkaplerz Zakonu jako znak przymierza. „Przyjmując Szkaplerz Święty powinniśmy być wierni przymierzu. Nasze przymierze to naśladowanie życia Maryi, Jej wiary i cnót. Jesteśmy zaproszeni, by włączyć się w zbawcze dzieło Chrystusa, byśmy zachwycili innych pięknem miłości i pomogli im dojść do celu – do zbawienia.” Po zakończeniu Mszy Świętej adorowaliśmy Najświętszy Sakrament, przed którym odmówiliśmy ostatni dzień nowenny.  Następnie nasza siostra wygłosiła ciekawą konferencję na temat świętego Józefa.

„Święty Józef jest darem dla innych, kocha miłością odważną, to człowiek sumienia i modlitwy.” Ważnym elementem programu naszego czuwania był różaniec, który rozważaliśmy w Tajemnicach Światła. Rozważania pomogły nam wejść głębiej w tajemnicę życia Maryi.

Między modlitwami mogliśmy w ciszy spotkać się z Bogiem, wpatrując się w Przenajświętszy Sakrament- Ciało i Krew Pana Jezusa. Na zakończenie i podsumowanie wieczoru czuwania o. Jakub Kamiński OCD wypowiedział swoje przemyślenia o Maryi zdaniem, że „Szkaplerz to przyjmowanie Maryi, aby Ona prowadziła nas do Jezusa. To jest nasza misja i nasze powołanie.  Zawierzmy Maryi wszystko, co nosimy w naszych sercach.”

Następnego dnia, czyli 16 lipca, duchem gotowi weszliśmy w Święto Matki Bożej Szkaplerznej. Również przed uroczystą Mszą Świętą zaangażowaliśmy się w pomoc ojcom przed kaplicą w rozprowadzaniu szkaplerzy, różańców, książek szczególnie o tematyce karmelitańskiej. Kto chciał przyjąć tego dnia szkaplerz karmelitański miał możliwość zaopatrzenia się. Mężczyźni uczestniczyli przy funkcjach liturgicznych.

Podczas uroczystej Mszy Świętej, w której uczestniczyło bardzo dużo wiernych Matce Bożej Szkaplerznej, o. Robert Marciniak OCD przybliżył nam historię Karmelu. Utwierdził nas, że jesteśmy dziećmi Maryi. „Maryja pragnie pomagać nam w zwyczajnym trudzie codzienności, okazuje nam swoją miłość. Trzeba zapraszać Maryję codziennie do siebie i razem z Nią rozważać tajemnice życia Jezusa.”

Po zakończeniu Mszy Świętej wiele osób przyjęło Szkaplerz Święty. W przerwie między jedną Mszą, a drugą odbył się koncert zespołu Lumen. Wiele osób w tym koncercie uczestniczyło śpiewając i zatapiając się w pięknych tekstach pieśni.

16 lipca to szczególny dzień dla naszej Wspólnoty i Zakonu. Przeżyliśmy go z radością i wdzięcznością Bogu za Maryję, naszą Matkę. Cieszyliśmy się, iż tak dużo osób przyjęło Szkaplerz i Maryję jako swoją orędowniczkę i Matkę.

Maryjo, Matko Pięknej Miłości – dziękujemy Ci za wszystkie łaski, jakie nam wypraszasz.

Skip to content