List Ojca Delegata ds. OCDS do świeckich karmelitów prowincji warszawskiej w obliczu zagrożenia epidemią COVID-19

14 marca 2020
List Delegata
Przetłumacz stronę:

Sopot, 13 marca 2020 r.

Drodzy Siostry i Bracia w Świeckim Karmelu,

Tegoroczny czas Wielkiego Postu przychodzi nam przeżywać w bardzo szczególnych okolicznościach. Rozprzestrzeniająca się pandemia koronawirusa powoduje coraz bardziej realne zagrożenie dla życia i zdrowia naszego, członków naszych wspólnot i naszych rodzin.

Jako rodzina karmelitańska pragniemy stawić czoła obecnej trudnej sytuacji w duchu wiary, zawierzając Panu Bogu wszystkich członków OCDS, ich bliskich, a także całą naszą Ojczyznę, usilnie prosząc o oddalenie od nas niebezpieczeństw związanych z tą niezwykle dynamicznie rozprzestrzeniającą się „zarazą” XXI wieku. Dlatego też apeluję i proszę wszystkich członków Świeckiego Karmelu Naszej Prowincji o jeszcze większy wysiłek modlitewny, celem uproszenia zahamowania dalszej ekspansji koronawirusa. Zachęcam do podejmowania nowych dzieł wyrzeczenia i pokuty, a w szczególności do włączenia się w jedności z całym Kościołem w Polsce w modlitwę błagalną zanoszoną do Pana Boga słowami Suplikacji: Święty Boże, Święty Mocny, Święty a Nieśmiertelny…

W zmaganiu z zagrożeniami związanymi z epidemią nie może nam również zabraknąć zdrowego rozsądku i poczucia odpowiedzialności za siebie nawzajem. Dlatego też apeluję o uważne śledzenie komunikatów w środkach masowego przekazu i dostosowywanie się do wskazań władz państwowych i kościelnych. W szczególności zalecam Radom Wspólnot OCDS Naszej Prowincji rozważenie możliwości odwołania dni wspólnoty i spotkań formacyjnych, przynajmniej w przeciągu kilku najbliższych tygodni. Pomimo tego, że wspólne spotkania zostaną zawieszone, pozostajemy nadal jedną wielką rodziną karmelitańską. Dlatego też pamiętajmy o modlitewnej łączności i starajmy się pozostawać we wzajemnym kontakcie.

Proszę również Rady Wspólnot o otoczenie szczególną troską starszych członków Naszych Wspólnot, szczególnie narażonych na zarażenie koronawirusem. Być może nagle w takim czy innym zakresie będą potrzebowali naszej pomocy. Proszę Was o świadectwo chrześcijańskiego braterstwa i zwrócenie uwagi na ich potrzeby. Was wszystkich, Wasze wspólnoty i rodziny zawierzam opiece Maryi, Pani i Królowej Karmelu oraz wstawiennictwu św. Józefa.

złączony z Wami w modlitwie
o. Robert M. Marciniak OCD


Całość dostępna u formatorów oraz w „Żyć Karmelem w Świecie”, nr 4 (104) grudzień 2020 r.

Skip to content