Jubileusz 10-lecia erygowania Wspólnoty sopockiej

9 października 2015
Sopot
Przetłumacz stronę:

Jubileusz 10-lecia erygowania naszej Wspólnoty rozpoczęliśmy dniem skupienia w poprzedzającą ów dzień – sobotę. Rozważaliśmy w skupieniu nasze drogi do świeckiego Zakonu, retrospektywny wgląd w nasze życie Karmelem w świecie… Ewangelia jest naszym vademecum na każdy dzień, autorytetem przy podejmowaniu każdej decyzji, do których podjęcia jesteśmy wezwani.

Dziękując Bogu Ojcu i Synowi i Duchowi Świętemu za dar powołania do Świeckiego Zakonu Karmelitów Bosych, za naszą Wspólnotę, za naszych Braci i nasze Siostry, przygotowywaliśmy się do Jubileuszu. 
Nasza Wspólnota, erygowana w 2005 roku przeżywała w pierwszą niedzielę października 2015 roku swój Jubileusz, rozpoczynając spotkanie od Mszy Świętej.

Założycielem Wspólnoty był ojciec Mariusz Jaszczyszyn, który w 1997 roku po Mszy Świętej u sióstr karmelitanek bosych w Orłowie, zaprosił świeckich zainteresowanych duchowością karmelitańską do Sopotu. Dzięki Ojcu Mariuszowi zgłosiły się osoby szukające Boga we wspólnocie o charyzmacie karmelitańskim.

30 listopada 1997 roku odbyło się pierwsze spotkanie połączone ze Mszą Świętą. W wyniku zainteresowania świeckich duchowością karmelitańską ojciec prowincjał Prowincji Warszawskiej Zakonu Karmelitów Bosych – o. Jan Brzana – mianował 26 maja 1998 roku ojca asystenta Świeckiego Zakonu Karmelitów Bosych w Sopocie. Został nim ojciec Mariusz od Wniebowziętej Jaszczyszyn, który rozpoczął formację grupy.

18 kwietnia 1999 roku wybrano Patrona naszej sopockiej Wspólnoty. Został nim św. Józef Oblubieniec Najświętszej Maryi Panny i Opiekun Dzieciątka. 
Asystentami naszej Wspólnoty byli: 

  • o. Mariusz Jaszczyszyn 26. 05. 1998 r. – 7. 06. 1999 r., zaś następni ojcowie asystenci to:
  • o. Alfons Kępa,
  • o. Robert Rutkowski ,
  • o. Zbigniew Stachowicz ,
  • o. Marek Kłaput,
  • o. Robert Marciniak,
  • o. Bertold Dąbkowski, który jest obecnie asystentem.

Akt erygujący Wspólnotę pod wezwaniem św. Józefa Oblubieńca NMP w Sopocie podpisany został 26 lipca 2005 r., a sama uroczystość odbyła się 9 października 2005 roku. Wtedy też Wspólnota otrzymała Relikwie św. Jana od Krzyża, które od tamtej pory nieprzerwanie pielgrzymują po naszych domach i towarzyszą nam w czasie spotkań.

Świętowanie 10-lecia erygowania naszej Wspólnoty ubogacił Ojciec założyciel naszej Wspólnoty – o. Mariusz Jaszczyszyn, a także o. Robert Marciniak – delegat prowincjalny d/s OCDS.

Jubileusz dziesięciolecia naszej sopockiej Wspólnoty zaprasza nas do osobistego doświadczenia Boga jakim żyła święta Teresa od Jezusa, której Jubileusz obchodzimy: „co chcesz, abym czyniła?”.

Skip to content