Spotkanie opłatkowe wspólnoty OCDS w Gorzowie Wlkp. i przyjęcia szkaplerzy

6 lutego 2022
Gorzów Wlkp.
Przetłumacz stronę:

Dnia 15 stycznia 2022 r. nasza wspólnota zgromadziła się na dorocznym spotkaniu opłatkowym. Rozpoczęliśmy je jutrznią i modlitwą różańcową a następnie udaliśmy się do kaplicy Sióstr Urszulanek na Eucharystię, której przewodniczył asystent wspólnoty, o. Mariusz Jaszczyszyn OCD z Klasztoru Karmelitów Bosych w Poznaniu. Wysłuchaliśmy pięknej homilii o skłaniającym do refleksji tytule: „Głos mówiącego milczeniem”[1], poświęconej osobie świętego Józefa. W Piśmie Świętym nie zachowało się ani jedno słowo wypowiedziane przez Opiekuna Odkupiciela. Jednakże wiemy, że odpowiedział on Bogu „tak” całym swoim życiem i postępowaniem. Ewangelia mówi, że Józef czynił tak, „jak mu polecił anioł Pański” (zob. Mt 1,24). Był „Mężem Sprawiedliwym”, zawsze gotowym ro realizowania Bożej Woli, co wyrażało się między innymi w podjętym bez zwłoki trudzie ucieczki do Egiptu oraz pełnym oddania chronieniu Maryi i Bożego Dziecięcia. Przykład świętego Józefa pokazuje, że bez słów można zostać świętym, bez czynów – nie. Każdy z nas może powierzyć się orędownictwu tego czcigodnego świętego i starać się naśladować tak potrzebne nam dzisiaj milczenie, gotowość do znoszenia trudów oraz zaufanie Bogu.

Po Mszy Świętej i krótkiej adoracji przenieśliśmy się do odświętnie przystrojonej salki, gdzie dołączył do nas także ks. kanonik Ryszard Przewłocki – proboszcz parafii pw. św. Maksymiliana Marii Kolbego w Gorzowie Wlkp. oraz ks. wikariusz Sebastian Pytlik – opiekun naszej wspólnoty z ramienia parafii. Po poprowadzonej przez ks. Proboszcza modlitwie przełamaliśmy się opłatkiem i złożyliśmy sobie serdeczne życzenia. Następnie zasiedliśmy do wspólnego ucztowania przy pysznych sałatkach i cieście. Tradycyjnie losowaliśmy też kartki z cytatami oraz imionami osób, za które każdy z nas będzie w sposób szczególny modlił się w tym roku.

Nasze spotkanie odbywało się trzy dni po drugiej rocznicy erygowania naszej wspólnoty (12.01.2020 r.). Z tego powodu 13 stycznia zebraliśmy się na wieczornej Eucharystii by podziękować Bogu za tę łaskę. Ku naszej ogromnej radości w jej trakcie siedem osób zdecydowało się na przyjęcie z rąk ks. Sebastiana szkaplerza Naszej Pani z Góry Karmel. Kolejne trzy osoby otrzymały szkaplerze z rąk o. Mariusza w trakcie Mszy Świętej na której zebraliśmy się w dniu naszego spotkania wspólnotowego 5 lutego 2022 r.

Dziękujemy Trójcy Przenajświętszej za te wielkie łaski i przepiękne chwile, które mogliśmy wspólnie przeżyć w ramach tych wydarzeń.


[1] Zob. Ks. Józef Kudasiewicz. Głos mówiącego milczeniem. Pobrane z: https://liturgia.wiara.pl/doc/419357.Swiety-Jozef-Oblubieniec-Najswietszej-Maryi-Panny-19-marca-i  (19.02.2022 r.)

Skip to content